fbpx
BIO28

Dvojna agentka: Govoriš jezik rož? | Poročilo o delu

21. nov 2024–6. apr 2025

MAO

Začelo se je delo produkcijskih platform CzK – BIO28!

 

Marca 2024 smo v MAO uspešno zaključili odprti razpis za sodelovanje na produkcijskih platformah BIO28. Produkcijska platforma “Dvojna agentka – Govoriš jezik rož?” zagotavlja, da je BIO živ oblikovalski organizem, ki se odziva na potrebe družbe in oblikovalskega področja. Letos razvijamo projekte, ki stremijo k prepletanju raznovrstnih medijev in disciplin, kot so oblikovanje, rokodelstvo, uporabne umetnosti in film, v postopke in rezultate, ki prispevajo k temi in prinašajo svež pogled na oblikovanje.

 

Na odprti poziv “Dvojna agentka – Govoriš jezik rož?se je prijavilo več kot 80 kreativnih posameznikov iz različnih evropskih držav, kar potrjuje mednarodno zanimanje in vlogo, ki jo ima oblikovalski bienale, dodaja pa tudi zanimivo raznolikost v kreativnosti pristopov.

 

Ocenjevalni postopek izbora produkcijskih skupin je vodila kustosinja BIO28 Alexandra Midal v sodelovanju z mentorji in svetovalnim odborom BIO28. Izbirni postopek in spletna srečanja z udeleženci so potekala med 12. in 15. marcem 2024. Poudarek pri izboru je bil na izvirnosti, aktualnosti, jasnosti in celovitosti prijav, ter na njihovi relevantnosti za temo izbrane produkcijske platforme. Izboru je 25. marca sledil BIO28 uvodni (Kick-off) dogodek, ki je združil organizacijsko ekipo bienala, izbrane skupine iz odprtega poziva in mentorje produkcijskh skupin ter tako zaznamoval delo in raziskovanje produkcijskih platform

 

V okviru BIO28 produkcijske platforme deluje pet skupin, ki so že začele intenzivno delo na ideaciji in konceptualni fazi projekta:

 

  • 1. skupina, Voščeni atelje, pod mentorstvom Matali Crasset iz Francije, se osredotoča na starodavno čebelarstvo in uporabo čebeljega voska namesto medu, kar spodbuja rahločutnost in samopreizpraševanje v kontekstu ekosistema.
  • 2. skupina, Neizbrisani, pod vodstvom mentorjev dach&zephir (Florian Dach in Dimitri Zephir), raziskuje marginalizirane zgodovine in vključevanje izbrisanih posameznikov iz nekdanje Jugoslavije v sodoben družbeni in oblikovalski diskurz.
  • 3. skupina, Potem je prišla Poppy, pod mentorstvom El Ultimo Grito (Roberto Fea in Rosario Hurtado), ustvarja kratek film o floriografiji, ki bo nadomestil katalog razstave in bo premierno predvajan v večjih evropskih mestih.
  • 4. skupina, Gibanje za javni govor, ki jo vodi Polonca Lovšin in sestavlja kolektiv Prostorož, se ukvarja z javnim razpravljanjem o pogosto spregledanih družbenih vprašanjih v času kriz.
  • 5. skupina, Katleja, pod mentorstvom Michelle Phillips in Grishine Gabelmann, raziskuje androcentrično soodvisnost žensk in rož, ter patriarhalne idiome, povezane z ženskami, v slovenski poeziji, literaturi, umetnosti in oglaševanju.

 

BIO28, ki letos obeležuje že 60. obletnico delovanja in 10. leto delovanja produkcijskih platform, je najstarejši bienale oblikovanja na svetu in še danes velja za enega vodilnih mednarodnih oblikovalskih dogodkov v Evropi. Hvala vsem, ki nas podpirate na tej kreativni poti!

 

Razstava bo na ogled v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje od 21. novembra do 6. aprila 2025.

matali crasset

matali crasset zagovarja oblikovanje na stičišču umetniških, antropoloških in družbenih praks. Deluje v smeri kreativnega, živega in vsakdanjega oblikovanja in si postavlja vprašanje, kako lahko oblikovanje prispeva k sobivanju in nas podpira v sodobnem svetu. Po tem, ko je za 25. edicijo bienala Daleč, tako blizu ustvarila skupnostno peč – eno najbolj uspešnih prostorskih instalacij, tudi v tej produkcijski platformi odzvanja njeno sodelovanje z lokalno skupnostjo.

dach&zephir

Dimitri Zephir in Florian Dach, diplomanta Visoke šole dekorativne umetnosti v Parizu (École nationale supérieure des arts décoratifs) sta svoj kreativni studio dach&zephir ustanovila leta 2016. Njuni projekti s prepletanjem ognjevitosti in poezije odražajo razmišljanja martiniškega pesnika Édouarda Glissanta ter proslavljajo raznolikost v svetu. Dvojici izhodišče oblikovanja predstavljajo zgodbe in zgodovina, skozi katere prepoznava, da so predmeti izrazni mediji naših misli. Stojita za trditvijo, da brez priznavanja preteklosti in zgodovine ne moremo napredovati.

El Ultimo Grito

Roberta Fea in Rosario Hurtado sestavljata kolektiv El Ultimo Grito. Roberto Feo je profesor prakse na univerzi Goldsmiths v Londonu, Rosario Hurtado pa vodi magistrski program Prostor in komunikacija na ženevski univerzi za umetnost in oblikovanje HEAD. Njuna praksa je odziv na nenehno raziskovanje narave in predstavljanja sistemov.

Polonca Lovšin

Polonca Lovšin je arhitektka in umetnica, ki deluje v Ljubljani. V svojih delih se osredotoča na samoorganizirane iniciative in alternativne oblike življenja in delovanja, povezane z arhitekturo, urbanističnim načrtovanjem in okolijskimi vprašanji. Svoje delo samostojno in v sklopu skupin razstavlja na mednarodnih prizoriščih in je prejemnica številnih štipendij, nagrad in rezidenc.

Studio Yukiko in Flaneur Magazine

Studio Yukiko je kreativna agencija s sedežem v Berlinu, specializirana za kreativno in umetniško vodenje, strategijo blagovnih znamk, ustvarjanje konceptov in grafično oblikovanje, tako za komercialne kot kulturne stranke. Studio je za svoje delo prejel številne nagrade. Odkrivajo pripovedi, pripovedujejo zgodbe o lokalnih skupnostih po vsem svetu ter se poglabljajo v trende internetne in mladinske kulture. Grashina Gabelmann, pisateljica in prevajalka, je ustanovna članica in glavna urednica sodelovalnega in multidisciplinarnega projekta Flaneur Magazine. Njene ustvarjalne prakse vključujejo tudi politično-ustvarjalne delavnice za otroke, najstnike in starejše ter zbiranje zgodb različnih skupnosti.