Prijava
Še niste registrirani? Vpišite seZa prijavo na dogodek se morate naprej registrirat na naši spletni strani.
Na gradu Fužine poleg prepletenih plasti grajske zgodovine danes domuje tudi zbirka Muzeja za arhitekturo in oblikovanje: eklektičen, a s svojevrstno notranjo logiko prežet nabor dokumentacije in predmetov, povezanih s prostorom in snovnostjo. Opirajoč se na idejo o transhistoričnem muzeju, razstava Grad → koncepti, predmeti, prostori prepoznava zgodovino kot razslojen preplet narativnih pramenov, med njimi pa išče stičišča, pomenska zgoščevanja, odslikave in odzvanjanja.
Neposredno soočenje gradu in muzejskih predmetov v središče ne postavlja stavbne zgodovine, ampak predvsem življenje gradu, ki skozi stoletja ustvarja točke prelomov in skupaj z okoliško naravo spodbuja vedno novo mišljenje, znanje, invencije. Transhistoričnost lahko obenem razumemo tudi kot iskanje nadčasovnega v muzejskih artefaktih in zidovih gradu, ki pa vendar ne zanika materialistične narave njihovega nastanka. Razumevanje zbirke, pa tudi gradu, njene trenutne lokacije, kot odprte in fluidne časovno-prostorske entitete sedanji trenutek vpenja v kontinuiranost zgodovine, s tem pa ga opolnomoči in se neizogibno sprašuje: kako dalje?
Postavitev razstave izhaja iz elementov prostora. Jarek, polje, soba, stolp, reka in dvorišče niso zgolj anonimna prizorišča, temveč aktivno soustvarjajo izkušnjo razstave. Predmeti iz muzejske zbirke, predvsem takšni, ki so javnosti manj znani, govorijo o konceptih, ki izhajajo iz bivanja na gradu in njegove prostorske pojavnosti, vendar so univerzalni, vseprisotni in vedno aktualni. To so koncepti, ki jih razstava izpostavlja skozi svoje teme: zasedbe in osvoboditve, strategije samooskrbe, nevsakdanja domačnost, produkcija vednosti, materialnost v pogonu ter preseki javnega in zasebnega.
Predstavljeni koncepti, predmeti in prostori izhajajo iz svojega časa, vendar jih ta ne določa; njihove sopostavitve ustvarjajo nove odnose in dialoge med predmeti, arhitekturo, posamezniki in javnostjo. Novo branje predmete reaktivira, mednje vnaša napetost: v novih prostorskih konstelacijah, iztrgani iz konteksta svojega osnovnega pomena in funkcije, razpirajo še neraziskane, današnjemu času lastne in aktualne pomene. Muzej in njegova lokacija s tem nista le negibno mesto preteklosti, ampak sta aktivno udeležena v produkciji sodobne ustvarjalnosti in kulture.
Na razstavi bodo predstavljeni tudi izdelki, ki so nastali ob podpori CzK v sklopu Distributed Design – Crafting Futures:
In izdelki, ki nastali ob podpori CzK v sklopu Distributed Design – Design Dining:
- Njiva, Rok Oblak
- River Stones, Anamarija Dimovska
Med izdelki bo prav tako nekaj izdelkov z BIO produkcijskih platform Iskalnik naključij – nadaljevanje projekta z imenom Iskalnik, ki mu je posvečen interdisciplinarni posvet v petek, 14. junija 2024. Več informacij o mednarodnem interdisciplinarnem osvetu najdete na povezavi. Predstavljen bo tudi izdelek Ratio iz prve edicije projekta Made In in nekateri izdelki iz BIO 50.
Kustosinje
Maja Vardjan, Cvetka Požar, Ajda Bračič
Sokustosi
Natalija Lapajne, Katarina Metelko, Nika Novak, Nikola Pongrac, Maja Šuštaršič, Bogo Zupančič
Svetovalni odbor
Miloš Kosec, Ana Kreč, Boštjan Vuga
Strokovni sodelavki
Neli Grafenauer, Špela Šubic
Oblikovanje razstave
Sara & Sara
Vizualna podoba
Alja Herlah (Type Salon)
Vabljeni na odprtje razstave v četrtek, 13. junija 2024, ob 19. uri.
Več o informacij o razstavi in program najdete na povezavi.