Razstava
House of Creatures na Milanskem tednu oblikovanja 2026
20. – 26. apr 2026
Alcova | Milano
Prijava
Še niste registrirani? Vpišite seZa prijavo na dogodek se morate naprej registrirat na naši spletni strani.
Center za kreativnost vabi na ogled razstave House of Creatures, ki jo kurira mednarodna interdisciplinarna skupina avtorjev: Ryan Barriball, Sera Eravci, Urša Gantar, Tine Tribušon, Gašper Uršič in Vid Žnidaršič.
Projekt je bil izbran na javnem pozivu Centra za kreativnost kot kuratorski predlog nacionalne predstavitve sodobnega slovenskega oblikovanja. Milanski teden oblikovanja, ki bo letos potekal med 20. in 26. aprilom 2026, velja za eno najpomembnejših mednarodnih platform za predstavitev sodobnega oblikovanja.
House of Creatures združuje dela desetih sodobnih slovenskih oblikovalskih praks, ki jih namesto kot izdelke obravnava kot bitja — entitete z lastno prisotnostjo, vedenjem in medsebojnimi odnosi. Razstava, umeščena v nekdanjo vojaško bolnišnico Baggio, je zasnovana kot skupni habitat, v katerem se objekti raztezajo, povešajo, rastejo in motijo. S tem spodkopavajo ustaljena pričakovanja o funkciji, merilu in identiteti ter oblikovanje vzpostavljajo kot mrežo odnosov med predmeti, prostori, telesi in domišljijo.
Na razstavi sodelujejo: Lara Bohinc, Juicy Marbles, Soft Baroque, Dan Adlešič, Sari Valenci, Maruša Sagadin, Lucija Rosc, Nejc Prah, Janez Suhadolc in Toasted Furniture.
Foto: Klemen Ilovar
Lokacija
Casa delle Suore
Prostor C6
Baggio Military Hospital, Milano
Lepo vabljeni!
Dan Adlešič - Flower Lamp Series
Serija svetlobnih objektov, ki se gibljejo med svetilko, skulpturo in organizmom. Vsak kos nastaja skozi eksperimentalne postopke materialov in LED tehnologije, kjer forma ni vnaprej določena, temveč se razvija skozi proces. Svetila delujejo kot žive, skoraj rastoče entitete z izrazito skulpturalno prisotnostjo.
Lara Bohinc - Compulsion Chair
Objekt, ki združuje dva stola v en sam odnos: kovinski stol je ujet v objemu lesenega, ki ga zadržuje in mu onemogoča samostojnost. Funkcija se umakne vedenju, saj delo deluje kot trajen dialog med dvema telesoma.
Juicy Marbles - Različni kosi rastlinskega mesa
Izbor rastlinskih »mesnih« kosov, zasnovanih kot oblikovani, užitni objekti. Njihova struktura posnema meso, hkrati pa odpira vprašanja o izvoru, materialnosti in prehranski kulturi. Hrana postane prostor oblikovalskega eksperimenta med naravnim in umetnim.
Nejc Prah - Seasons 13 (songino) & Seasons 14 (carciofo)
Serija sitotiskov, ki deluje kot sezonski koledar hrane, kjer je vsako živilo vezano na realno razpoložljivost na trgu. Dela raziskujejo cikle narave, distribucije in lokalnega konteksta, z referencami na Milano kot specifično lokacijo razstave.
Lucija Rosc - Noma 1 (10:1)
Povečano ravnilo iz otroštva postane monumentalni objekt med orodjem in podobo. Delo raziskuje napetost med nadzorom, redom in izgubo funkcije skozi spremembo merila.
Maruša Sagadin - Die Flügelmutter (Schwarz)
Skulpturalna klop, ki aktivno usmerja telo uporabnika in preobraža sedenje v koreografirano interakcijo. Objekt briše mejo med skulpturo in funkcionalnim predmetom.
Sari Valenci - Napihljiva oblačila iz kolekcije MERINGUE
Serija napihljivih oblačil, ki telo transformira v pretiran, skoraj scenski objekt. Moda postane igrivo pretiravanje in prekomerno okraševanje, se poigrava z merami in teksturami ter s tem spreminja telo v prizorišče domišljije in spektakla.
Soft Baroque - Serija Soft Metal
Izbor kovinskih objektov, kjer se aluminij zdi mehak, upogljiv in skoraj živ. Dela nastajajo brez kalupov, skozi fizično obdelavo materiala, ki pušča vidne sledove procesa.
Janez Suhadolc - Družina stolov Lajt
Razvoj ikoničnega stola Lajt v različne funkcionalne variacije, ki ohranjajo osnovno strukturo lahkosti in ravnovesja. Stol ostaja raziskava minimalne konstrukcije in nosilnosti.
Toasted Furniture - Toasted Vessels
Serija posod iz reciklirane plastike, oblikovane s toploto v procesu ročne transformacije. Material ohranja sledi deformacije, ki postanejo del nove estetske identitete.