Prijava
Še niste registrirani? Vpišite seZa prijavo na dogodek se morate naprej registrirat na naši spletni strani.

Živi pigmenti so barvila, ki jih proizvajajo organizmi in imajo pomembno vlogo v številnih bioloških procesih, kot so fotosinteza, zaščita pred UV-sevanjem ter privabljanje sorodnih vrst in opraševalcev.
Na delavnici bodo udeleženci spoznali osnove biodizajna – pristopa, ki uporablja žive organizme, kot so na primer alge, za ustvarjanje trajnostnih, regenerativnih in inovativnih rešitev. Poleg tega se bodo seznanili z laboratorijskimi postopki ter z načeli regenerativnega in krožnega oblikovanja. S kombinacijo teoretičnega znanja in praktičnega dela se bodo naučili gojiti ter manipulirati s kulturami alg za pridobivanje pigmentov na osnovi alg.
Delavnica spodbuja eksperimentiranje, ustvarjalnost in poglobljeno razumevanje potenciala biologije in oblikovanja pri preoblikovanju oblikovalske industrije.
Cilji delavnice:
Udeleženci bodo:
• spoznali osnovna načela in prakse biodizajna,
• raziskali različne vrste alg in njihove možnosti uporabe v oblikovanju,
• pridobili praktične izkušnje z laboratorijskimi tehnikami za proizvodnjo živih pigmentov,
• se naučili napovedovati trende in inovacije na področju regenerativnega oblikovanja,
• raziskali, kako lahko biologija in oblikovanje skupaj prispevata k trajnostnim rešitvam in preoblikujeta oblikovalsko industrijo.
Delavnico bo vodila Nancy Diniz, soustanoviteljica bioMATTERS.
O bioMATTERS
bioMATTERS je raziskovalni in oblikovalski studio s sedežem v New Yorku in Londonu, ustanovljen leta 2018 s strani Nancy Diniz in Franka Melendeza. Njihova misija je razvijati biomateriale in izumljati nove metode biofabrikacije, ki nasprotujejo negativnim vplivom okoljskih in ekoloških kriz. Njihov proces oblikovanja in izdelave izdelkov vključuje gojenje živih organizmov, ustvarjanje pigmentov na osnovi živih organizmov, recikliranje odpadnih materialov, integracijo računalniških oblikovalskih tehnik ter 3D tiskanje in robotizirano izdelavo.
Delavnica bo potekala v okviru platforme za sodobno rokodelstvo in oblikovanje MADE IN, ki združuje raziskovanje, oblikovanje in dediščino ter spodbuja sodelovanje in izmenjavo znanja med tradicionalnimi rokodelci, sodobnimi oblikovalci in drugimi strokovnjaki na področju kulture in znanosti.
Partnerji EU projekta MADE IN: Oaza, Muzej dekorativnih umetnosti (MUO), Drugo more (Hrvaška); Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Center Rog (Slovenija); Mestni muzej Zenice (Bosna in Hercegovina); Nova Iskra (Srbija); Passa Ao Futuro (Portugalska); Univerza za uporabne znanosti Zwickau, Državne umetniške zbirke mesta Dresden – Muzej dekorativnih umetnosti (SKD) (Nemčija).